Синтетичні барвники, які пропонує наша компанія, можуть використовуватися як окремо, так і у поєднанні один з одним.
Для використання харчових барвників рекомендується розчиняти (у випадку водорозчинних) або розподіляти їх у невеликій кількості продукту або одного з його компонентів (для жиророзчинних та водорозчинних барвників). Розчин або дисперсію барвника зазвичай додають до продукту перед останньою процедурою змішування.
При роботі з барвниками слід утримуватися від використання посуду з оцинкованої сталі або алюмінію, оскільки більшість барвників взаємодіє з цими металами, особливо в кислих розчинах, що може призвести до утворення нерастворимих осадів. Для цих цілей можна використовувати посуд із склоемалевим покриттям, посуд з харчової пластмаси або нержавіючої сталі.
Вибір та дозування барвників для виготовлення конкретного харчового продукту залежать від бажаного кольору і інтенсивності забарвлення, а також фізико-хімічних властивостей продукту, особливо його кислотності. Слід також враховувати стійкість барвника, зокрема натурального. Рекомендовані дози введення синтетичних харчових барвників в розрахунку на чистий барвник.
Концентрацію розчинів синтетичних барвників слід вибирати з урахуванням їх розчинності. Для барвників, таких як тартразин, хіноліновий жовтий, сансет жовтий, кармуазін, понсо і брильянтовий синій, можна рекомендувати приготування розчинів з концентрацією 10%, для чорного PN – 2%, індигокарміну – 1%. Сухий барвник додають під час перемішування у 0,5 л питної води. Рекомендується підігрівати воду до 60-80° C, при роботі з синіми барвниками – до 90-100° C. Після повного розчинення барвника (5-10 хвилин) утворений розчин додають до залишеної води, і після охолодження до 20-40° C фільтрують його через шар бязу. Розчини харчових барвників зберігають в темному місці при температурі 15-25° C не більше двох – трьох діб.
Продавані нами барвники використовуються в кондитерській продукції, алкогольних напоях, безалкогольних напоях, приправах та харчових добавках, фармації, побутовій хімії, косметиці, кормах для домашніх тварин, риболовних приманках та фарбуванні насіння.
Leave a reply